Ayurweda

Zdrowa kawa

Wady i zalety kawy rozpuszczalnej w stosunku do naturalnej?

Według wszechwiedzących statystyk, połowa z ponad dwóch miliardów filiżanek kawy wypijanych codziennie na naszej planecie to kawa rozpuszczalna (https://www.bee.pl/9526-kawa-rozpuszczalna). Ma ona zarówno zalety, jak i wady, które są dostrzegane przez konsumentów i producentów tego bardzo popularnego na światowym rynku produktu. O jej walorach smakowych decyduje specyficzna technologia produkcji. Obecnie nie jest trudno kupić sublimowany, granulowany, sproszkowany i inne rodzaje tego napoju. Wszystkie one mają swoje specyficzne cechy i właściwości, które w większości przypadków określają zarówno zalety, jak i wady tego lub innego rodzaju kawy rozpuszczalnej. Sproszkowana kawa rozpuszczalna jest produkowana w następujący sposób: palone, zmielone ziarna kawy są przetwarzane pod ciśnieniem z gorącą wodą, a powstały ekstrakt jest filtrowany, suszony i pakowany. Jest to najprostszy i najtańszy rodzaj kawy rozpuszczalnej.

Zalety kawy rozpuszczalnej

Większość konsumentów woli kawę rozpuszczalną, ponieważ jest łatwa i prosta do zaparzenia: wrzuć do filiżanki, zalej wodą - i gotowe, nie trzeba "męczyć się" z ekspresem do kawy czy karafką. Wiele osób lubi fakt, że kawa rozpuszczalna ma znacznie mniej kofeiny niż kawa parzona. Jest wiele osób, które przyciąga specyficzny aromat kawy rozpuszczalnej, do tego stopnia, że miłośnicy głębokiego L uważają go niemal za główną zaletę tego napoju. Poza tym jej popularności sprzyja w dużej mierze fakt, że mają one długi termin przydatności do spożycia w przeciwieństwie do kawy mielonej.

Wady kawy rozpuszczalnej

Istnieje kilka dość istotnych wad kawy rozpuszczalnej. Być może najważniejszym z nich jest smak i aromat: nie są one takie same jak w przypadku kawy naturalnej, a dla wielu osób wydaje się ona "sztuczna", a nawet "niepełna". Przy okazji, aby zniwelować tę wadę, producenci często dodają różne dodatki smakowe, za co dostają dodatkową dawkę krytyki od "uzależnionych od kawy". Kawa rozpuszczalna jest silnie kwaśna, dlatego nie jest zalecana dla osób cierpiących na choroby układu pokarmowego. Problem ten z powodzeniem rozwiązuje się poprzez dodanie do napoju mleka lub śmietanki.

Tagged , , ,